8-441-54858
8 687 33180
8 616 94005

TEISINGA KAINA UŽ PIENĄ !
Pamario pienas |Apie mus |Klauskite |Naujienos |Kontaktai |Kainos
 
Naudinga žinoti
Be druskos žolė būtų neskani?

„Kiek druskos reikia ganykloje besiganantiems gyvuliams? Ar jos vasarą reikia labiau nei žiemą? – klausia skaitytojas iš Ukmergės r. Atsako Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės konsultantas dr. Edmundas Paulauskas.

Mineralinių medžiagų – natrio ir chloro (druskos) gyvuliams reikia visus metus: tiek žiemą, tiek vasarą. Druska labai svarbi ganykloje besiganantiems gyvuliams, nes augalai vegetacijos periodu sukaupia daug kalio, tačiau nedaug natrio bei chloro. Druska dalyvauja įvairiuose medžiagų apykaitos procesuose, t. y. ne tik palaiko vandens, bet ir elektrolitų pusiausvyrą, aktyvina kai kurių fermentų veiklą, dalyvauja gliukozės pasisavinimo procese, reguliuoja nervinius impulsus. Chloras būtinas skrandžio rūgšties susidarymui, kasos ir žarnyno sulčių sekrecijai.

Jei gyvuliai ilgą laiką negauna druskos, pradeda laižyti pašalinius daiktus. Jie atrodo suvargę, praranda apetitą, jų plaukų danga tampa šiurkšti. Sutrikus vandens pusiausvyrai gyvulių organizme, jų akys praranda blizgesį, karvių produktyvumas sumažėja, o mėsiniai galvijai priauga mažiau svorio. Sutrinka gyvulių koordinacija, atsiranda drebulys, išsivysto širdies aritmija. Tik druskos priedai padeda išspręsti šias problemas. Tačiau gyvuliams, ilgą laiką negavusiems druskos, reikia riboti jos kiekį, kol jos koncentracija organizme pasieks reikiamą normą. Druskos kiekis ribojamas ir karvėms po apsiveršiavimo, kai labai sutinęs tešmuo.

img   Plačiau
Pieno rodiklių kaita leidžia diagnozuoti ligas

pienasPastebėta, kad kuo produktyvesnė ir didesnė karvių banda, tuo dažniau yra nustatoma karvių susirgimai. Dažnai apie karvės sveikatą sprendžiama iš jos elgesio, produkcijos, t. y. pieno kiekio ir svorio pakitimų. Tačiau pieno kiekis ir karvės svoris sumažėja tada, kai liga būna jau pažengusi. Labai svarbu kuo ankščiau nustatyti, kad karvė negaluoja.

Nuotr. Pieno rodiklių kaita leidžia diagnozuoti ligas.

Vienas iš paprastesnių karvių ligų nustatymų metodų yra pieno sudėties tyrimas. Šis tyrimas kontroliuojamose karvių bandose yra atliekamas kiekvieną mėnesį. Tiriami kiekvienos kontroliuojamos karvės pieno riebalai, baltymai, laktozė, nustatomas somatinių ląstelių skaičius, pieno urėja. Kaip šie rodikliai gali būti informatyvūs, vertinant karvės sveikatingumą?

img   Plačiau
Laižomoji druska

Druska ir mikroelementai yra būtini visaverčiam gyvulių auginimui, jų sveikatai ir  produktyvumui. Laukinėje gamtoje gyvūnai ieško vietų, kur paviršiuje kristalizuojasi druska ir ją laižydami pasipildo reikiamą druskos kiekį organizme. Gyvulininkystėje druska labai plačiai naudojama įvairių galvijų, arklių, avių, smulkių mėsinių ir kailinių žvėrelių maisto racionui papildyti.  

Gyvuliams druską geriau laižyti

Kiekvienas gyvulys turi individualų druskos ir mikroelementų poreikį, todėl  geriausia sudaryti sąlygas jam pačiam pasirinkti reikiamą druskos kiekį. Tai galima padaryti naudojant laižomąją druską. Tai puiki profilaktinė priemonė prieš karvių ir jų jauniklių ligas, gerinanti apetitą ir pašarų įsisavinimą.

Naudojant druską kaip pašarų priedą, susiduriama su keliomis problemomis. Dėl kiekvieno gyvulio individualaus druskos poreikio, tiksliai nustatyti druskos kiekį neįmanoma ir, jei vienas gyvulys gaus didesnę nei jam reikalinga norma, tai druska gali imti kauptis sąnariuose, skatinti inkstų ligas. O tuo pačiu metu kitas tame pačiame aptvare esantis gyvulys gali gauti nepakankamą druskos kiekį. Taip pat dalis į  pašarus įmaišytos druskos prarandama ėdalą ne visiškai suėdus ar dalį jo išdrabsčius.

Tuo tarpu laižydamas gyvulys pats jaučia, kiek jam reikia druskos. Tai puikiai iliustruoja ir ilgalaikio laižomosios druskos naudojimo tyrimų statistika. Pirmaisiais metais gyvulys dažniausiai sunaudoja didesnį kiekį laižomosios druskos (vidutiniškai karvė 3 gabalus per pirmuosius metus). Prisotinęs organizmą druska, gyvūnas vėliau  jos sunaudoja daug mažesnį  kiekį (apie 1 gabalą trečiaisiais metais). 

Laižydami  druską gyvuliai per seilių liaukas ją įsisavina daug geriau nei per virškinamąjį traktą. 

img   Plačiau
ŽŪKB “Pamario pienas”

Mokyklos g. 4, Laučių km. Šilutės raj.
Tel./fax. +370 441 54858
Mob.: 8 687 33180, 8 616 94005
El. paštas pamariopienas@gmail.com

Pieno tyrimai

nma; vic.lt; žūm; vmi

 

Interneto svetainių kūrimas Interneto svetainių kūrimas optimizavimas seo paslaugos
Pamario pienas